prostnica dentystyczna

Podstawowe rodzaje prostnic dentystycznych: Wybierz odpowiednią dla swojej praktyki stomatologicznej

Współczesna stomatologia korzysta z wielu zaawansowanych rozwiązań technologicznych, które ułatwiają leczenie pacjentów. Wśród narzędzi szeroko wykorzystywanych w gabinetach dentystycznych wyróżnia się m.in. prostnice. To specjalne urządzenia, które są niezbędne w kontekście przeprowadzenia skutecznego procesu leczenia i wspomagania stomatologa w trakcie wykonywania działań. Czym dokładniej są prostnice dentystyczne oraz jakie wyróżnia się ich podstawowe typy? Więcej o szczegółach tych urządzeń przeczytasz poniżej.

Czym jest prostnica dentystyczna?

Prostnica chirurgiczna, określana niekiedy również dentystyczną, to rodzaj urządzenia stomatologicznego wyposażonego w mikrosilnik. Narzędzie przypomina w swojej formie małą wiertarkę, która ma filigranowy kształt i bez problemu jest obsługiwana za pomocą jednej ręki. Korpus urządzenia wykonany jest z wyjątkowo lekkiej stali nierdzewnej, co znacząco poprawia komfort pracy. Dzięki niewielkim rozmiarom prostnica jest intuicyjna w użytkowaniu, co pozwala na umiejętne wykonywanie precyzyjnych ruchów.

Prostnice wykorzystuje się w szeroko rozumianej chirurgii jamy ustnej, m.in. do otwierania komór zęba. Są nieodzownym narzędziem w protetyce, pozwalającym na wykonywanie małych odwiertów. Dużą zaletą użytkową jest wyprofilowany kształt prostnic dentystycznych. Sprzęt można porównać do dużego długopisu, o małej nasadzie i poszerzonym trzonie.

Prostnica stomatologiczna może być uzupełniana o akcesoria dodatkowe, które zwiększają jej funkcjonalność. Wymiana końcówek pozwala na dobranie odpowiedniej wielkości wiertła, w tym również innych specjalistycznych końcówek o różnorodnych kształtach. Wśród najpopularniejszych typów prostnic wyróżnia się przede wszystkim:

  • prostnice bez światła,
  • prostnice z podświetleniem,
  • prostnice z mikrosilnikiem,
  • prostnice z zewnętrznym chłodzeniem,
  • prostnice z wewnętrznym chłodzeniem,
  • specjalne prostnice endodontyczne,
  • prostnice wysokoobrotowe.

Można spotkać także prostnice uszeregowane ze względu na materiał wykonania, nazwę producenta czy długość rękojeści.

prostnica

Prostnice dentystyczne i ich funkcjonalność

Prostnica dentystyczna może posiadać różne parametry użytkowe. Cały czas powstają coraz to doskonalsze urządzenia, które swoimi opcjami wyróżniają się na tle poprzednich modeli. Jednym z takich sprzętów jest prostnica wyposażona w światło, czyli funkcję podświetlania powierzchni roboczej. Ułatwia to manewrowanie w jamie ustnej, także w sytuacji ograniczonego dostępu światła. W zależności od modelu urządzenia, może być ono wykonane ze stali nierdzewnej – to najczęściej spotykany materiał wykorzystywany do produkcji korpusów. Są jednak urządzenia posiadające korpus tytanowy, który odznacza się niską wagą i dużą wytrzymałością. Oprócz podstawowych parametrów technicznych, związanych z maksymalną prędkością obrotową, na uwagę zasługują także systemy opcjonalne, takie jak systemy wodne czy profilowany uchwyt.

Wykorzystanie prostnic w praktyce dentystycznej

Dzięki różnym końcówkom i funkcjom, można wykorzystać prostnice w różnych procedurach stomatologicznych, co czyni je wszechstronnymi narzędziami. Takie funkcje pozwalają m.in. bardzo dokładnie wyczyścić przestrzeń międzyzębową, a także zdjąć płytkę nazębną w trudno dostępnych miejscach. Stosuje się je także do obróbki aparatów i protez. Można zatem stwierdzić, że prostnica jest urządzeniem niezbędnym w gabinecie stomatologa, protetyka czy laboranta. Dzięki wymiennym końcówkom dentystycznym, sprzęt zyskuje wiele różnych specjalistycznych funkcji, które pozwalają na wykonanie skomplikowanych działań dentystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *