Afta na języku, jak sobie z nią poradzić?
Co to jest afta?
Afta najczęściej pojawia się w jamie ustnej. To mała, otwarta zmiana, która najczęściej pojawia się na języku, wewnętrznej stronie policzków lub warg. Owrzodzenie może być pojedyncze lub pojawiać się w grupie. Często miejsce wokół afty staje się czerwone, ponieważ towarzyszy im miejscowy stan zapalny błony śluzowej. Ta zmiana w jamie ustnej może pojawić się niezależnie od wieku czy płci, jednakże nie są one zaraźliwe. Zwykle towarzyszy im dyskomfort i ból w niektórych przypadkach, dlatego warto wiedzieć jak leczyć je najpierw domowymi sposobami. W wielu przypadkach nawet nie wiadomo co je powoduje, jaka jest ich przyczyna wystąpienia.
Sposoby na afty
Domowe sposoby na afty zwykle pomagają odkazić zmianę, która powstała w jamie ustnej. Małe afty najczęściej ulegają samoistnemu wygojeniu w przeciągu 1 – 4 tygodni. Istnieje kilka sprawdzonych „domowych” sposobów na afty jak np. płukanie jamy ustnej przygotowanymi naparami z ziół, przemywanie nasączonym gazikiem roztworem nadmanganianu potasu. Inną płukanką może być woda różana zmniejszająca powstałe zapalenie czy też napary ziołowe, z liści malin jak również z czerwonej koniczyny. Kolejnym sposobem jest połączenie sody oczyszczonej z proszkiem do pieczenia i odrobiną wody tworząc z tych składników gęstą masę, którą wystarczy posmarować aftę. Można także odkazić ją stosując wodę utlenioną albo nakładając na nią czystą ręką albo wacikiem olej kokosowy. W celu ukojenia bólu można nałożyć 2 razy dziennie na aftę miód. Innym zalecanym sposobem jest przykładanie w zmienione miejsce przestudzonego woreczka po herbacie, dlatego że działa on wysuszająco i łagodząco. Można kupić i stosować specjalne płyny do płukania jamy ustnej w przeciwzapalnym i przeciwbólowym działaniu. W przypadku braku efektów leczenia zaleca się zgłosić na wizytę do stomatologa, który podejmie właściwe rozwiązanie. Nie powinno się lekceważyć zmian zachodzących w jamie ustnej.
Zapobieganie aftom na języku
W celu zapobiegania ponownemu wystąpieniu aft trzeba przede wszystkim dbać o codzienną higienę jamy ustnej. Zaleca się również unikanie ostrych lub kwaśnych potraw, ponieważ mogą one podrażnić błonę śluzową jamy ustnej. Warto wtedy sięgać po jogurty i produkty, które wzmacniają odporność, np. czosnek i cebula. Ponadto jogurt mający w składzie kwas mlekowy dobrze oddziałuje na jamę ustną. Bakterie osiągną optymalne pH w buzi. Wystarczy jeden jogurt dziennie. Stosując antybiotykoterapię warto przyjmować probiotyki chroniące fizjologiczną florę naszego przewodu pokarmowego.