Afta na języku, jak sobie z nią poradzić?

Co to jest afta?

Afta najczęściej pojawia się w jamie ustnej. To mała, otwarta zmiana, która najczęściej pojawia się na języku, wewnętrznej stronie policzków lub warg. Owrzodzenie może być pojedyncze lub pojawiać się w grupie. Często miejsce wokół afty staje się czerwone, ponieważ towarzyszy im miejscowy stan zapalny błony śluzowej. Ta zmiana w jamie ustnej może pojawić się niezależnie od wieku czy płci, jednakże nie są one zaraźliwe. Zwykle towarzyszy im dyskomfort i ból w niektórych przypadkach, dlatego warto wiedzieć jak leczyć je najpierw domowymi sposobami. W wielu przypadkach nawet nie wiadomo co je powoduje, jaka jest ich przyczyna wystąpienia.

Sposoby na afty

Domowe sposoby na afty zwykle pomagają odkazić zmianę, która powstała w jamie ustnej. Małe afty najczęściej ulegają samoistnemu wygojeniu w przeciągu 1 – 4 tygodni. Istnieje kilka sprawdzonych „domowych” sposobów na afty jak np. płukanie jamy ustnej przygotowanymi naparami z ziół, przemywanie nasączonym gazikiem roztworem nadmanganianu potasu. Inną płukanką może być woda różana zmniejszająca powstałe zapalenie czy też napary ziołowe, z liści malin jak również z czerwonej koniczyny. Kolejnym sposobem jest połączenie sody oczyszczonej z proszkiem do pieczenia i odrobiną wody tworząc z tych składników gęstą masę, którą wystarczy posmarować aftę. Można także odkazić ją stosując wodę utlenioną albo nakładając na nią czystą ręką albo wacikiem olej kokosowy. W celu ukojenia bólu można nałożyć 2 razy dziennie na aftę miód. Innym zalecanym sposobem jest przykładanie w zmienione miejsce przestudzonego woreczka po herbacie, dlatego że działa on wysuszająco i łagodząco. Można kupić i stosować specjalne płyny do płukania jamy ustnej w przeciwzapalnym i przeciwbólowym działaniu. W przypadku braku efektów leczenia zaleca się zgłosić na wizytę do stomatologa, który podejmie właściwe rozwiązanie. Nie powinno się lekceważyć zmian zachodzących w jamie ustnej.

Zapobieganie aftom na języku

W celu zapobiegania ponownemu wystąpieniu aft trzeba przede wszystkim dbać o codzienną higienę jamy ustnej. Zaleca się również unikanie ostrych lub kwaśnych potraw, ponieważ mogą one podrażnić błonę śluzową jamy ustnej. Warto wtedy sięgać po jogurty i produkty, które wzmacniają odporność, np. czosnek i cebula. Ponadto jogurt mający w składzie kwas mlekowy dobrze oddziałuje na jamę ustną. Bakterie osiągną optymalne pH w buzi. Wystarczy jeden jogurt dziennie. Stosując antybiotykoterapię warto przyjmować probiotyki chroniące fizjologiczną florę naszego przewodu pokarmowego. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *