Centralny Rejestr Lekarzy – jakie informacje tam znajdziemy?

Po co powstał centralny rejestr lekarzy?

Często jest tak że nie wiemy wiele o swoim lekarzu czy lekarzy dentyście, a na przykład chcemy się dowiedzieć jak długo on pracuje (w danej specjalizacji), czy kiedy skończył studia. Również czasem widzimy medyków w telewizji, czy innych mediach, albo widzimy artykuły w których podpisany jako autor jest lekarz. Nie wszystkim mediom ufamy w  tym samym stopniu więc można sprawdzić czy taki lekarz na prawdę istnieje. 
Więc ten rejestr ma nam przekazać podstawowe informacje o lekarzach, korzystanie z niego jest ogólnodostępne i darmowe. Strona jest stworzona, tak by można było swobodnie z niej korzystać, jest to bardzo proste, wystarczy wpisać imię i nazwisko, albo numer pozwolenia wykonywania zawodu lekarza (znajduje się on zawsze na pieczątce), lub ewentualnie numer pesel. Lekarza można szukać również po nazwisku poprzednim, czyli na przykład panieńskim. 

Kiedy powstał centralny rejestr lekarzy, i kto jest jego administratorem?

Rejestr prowadzony jest przez Centralną Izbę Lekarską, a informacje jakie umieszczone zostają w nim pochodzą z Okręgowych Izb Lekarskich właściwych dla danego regionu Polski. CRL powstał w 2004 roku i jest cały czas aktualizowany, tak aby wszystkie zawarte w nim informacje były zgodne ze stanem rzeczywistym. Prowadzenie go umożliwiają składki członków izb lekarskich. Po wejściu na stronę można zobaczyć ilu obecnie mamy lekarzy i lekarzy dentystów zarejestrowanych w Polsce, czy kontakt do Centralnej Izby Lekarskiej by poprawić ewentualne nieścisłości, które pojawiły się w spisie.

Jakie informacje znajdziemy w Centralnym Rejestrze Lekarzy?

Po wpisaniu w specjalne rubryczki nazwiska, lub innych danych po których można wyszukać lekarza lub lekarza dentysty znajduje się specjalna rubryczka w której mamy informacje o dacie uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu, co może być jednoznaczne z datą zdania egzaminu lekarskiego. Jest też informacja do której izby lekarskiej przynależy taka osoba, mamy tych izb 23 w całej Polsce, i dodatkowo jeszcze jedną wojskową OIL w Warszawie(ma ona status okręgowej ale działa w całym kraju). Pojawia się też napis „lekarz wykonujący zawód bez ograniczeń”, lub „wpis archiwalny” w tym drugim przypadku może być tak że lekarz o wpisanym nazwisku już nie żyje, albo zrezygnował z pracy i „wypisał się z izby”. Mamy też informacje o wszystkich zdanych egzaminach specjalistycznych przez danego lekarza, tu pojawia się data i miejsce. Czyli można się dowiedzieć jak długo lekarz pracuje w danej specjalizacji, ponieważ czasem mają oni ich kilka, lub jaki stopień specjalizacji ma taka osoba,. Niektórzy lekarze publikuję również swoje zdjęcia, jednak tu ta grupa stanowi mniejszość. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *