Czym różnią się klasyczne aparaty ortodontyczne od nakładek prostujących zęby?
Zanim rozpoczniesz leczenie wady zgryzu i staranie o piękny uśmiech, musisz wybrać metodę leczenia. Do wyboru masz przede wszystkim dwie opcje: klasyczny aparat ortodontyczny oraz przezroczyste nakładki Invisalign. Poznaj różnice między tymi dwoma rozwiązaniami, a na pewno podejmiesz trafną decyzję.
Klasyczne aparaty a nakładki Invisalign
- Komfort noszenia aparatu Invisalign
- Brak problemów podczas leczenia nakładkami Invisalign
- Koszt leczenia wad zgryzu metodą Invisalign
Komfort noszenia aparatu Invisalign i standardowego
Argumentem, który przemawia za metodą Invisalign w największym stopniu, jest forma nakładek. Można je ściągać, gdy zajdzie taka potrzeba – w odróżnieniu od zamków i łuków tradycyjnego aparatu ortodontycznego, które są przytwierdzane na stałe i zdejmowane dopiero po zakończeniu terapii.
Efektem tego jest wysoki komfort pacjenta, który objawia się m.in. poprzez:
- wygodne jedzenie wszystkich pokarmów, również tych twardych i o klejącej konsystencji – wystarczy zdjąć nakładki na czas jedzenia, a nic nie stoi na przeszkodzie temu, by czerpać z posiłków taką przyjemność, jak wcześniej. Nie trzeba więc zmieniać nawyków żywieniowych na czas terapii,
- łatwe utrzymanie higieny jamy ustnej – resztki jedzenia nie osadzają się wokół zamków i pod łukami, skąd trudno usunąć je przy pomocy szczoteczki do zębów, zatem myjesz zęby tak jak zwykle. Obniża to ryzyko wystąpienia próchnicy, które jest stosunkowo wysokie dla osób leczących wady zgryzu w tradycyjny sposób,
- swobodę w kontaktach towarzyskich – chociaż nakładki należy nosić przez co najmniej 20-22 godzin na dobę, to jednak możesz je zdjąć w dowolnym momencie, kiedy zależy Ci na tym, by czuć się pewnie,
- bezbolesność terapii – noszenie standardowego aparatu wiąże się natomiast z bólem i dyskomfortem po każdej wizycie u ortodonty, na której łuk zostanie mocniej naciągnięty.
Problematyczność dla użytkownika – jaki aparat stwarza najmniej trudności na co dzień?
Zakładając klasyczny, stały aparat ortodontyczny, musisz liczyć się z tym, że zmusi Cię to do wielu kompromisów w codziennym życiu. Choć zamki są trwale przyklejone do zębów, a łuki wykonane z wytrzymałego metalu, to jednak nie są niezniszczalne. Gryzienie twardych rzeczy czy żucie gumy mogą prowadzić do ich odkształcania się i odpadania.
To natomiast nie tylko wydłuży czas leczenia, ale też wiąże się z dodatkowymi kosztami – trzeba bowiem umówić się na dodatkową wizytę, a na niej dopłacić za naprawę uszkodzenia. W zależności od indywidualnego cennika ortodonty zwykłe odklejenie się zamka może Cię wynieść nawet 300 zł, jeśli doliczyć do tego cenę za samą konsultację lekarską. A jako że o taki wypadek naprawdę nietrudno, w toku leczenia na pewno będziesz korzystać z tej opcji kilka razy.
Co kosztuje mniej: leczenie metodą Invisalign czy klasyczną
Aspektem, który już na wstępie budzi wątpliwości wielu użytkowników, jest koszt leczenia wad zgryzu przy użyciu nakładek na zęby ortodontycznych: http://smilesclinic.pl/invisalign-przezroczyste-nakladki-prostujace-zeby/. Warto jednak mieć na uwadze jedną kwestię.
Choć na pierwszy rzut oka kwota może wyglądać na dość wysoką, to jednak stanowi całkowity koszt leczenia, który nie zmieni się w międzyczasie. Decydując się na klasyczny aparat ortodontyczny z zamkami i łukami, nigdy nie dostaniesz takiej gwarancji. W tym przypadku czas leczenia może ulec wydłużeniu o kilka miesięcy czy nawet lat. A przy comiesięcznych wizytach kontrolnych kosztujących co najmniej 150-200 zł znacząco podniesie to koszt terapii.
Tym samym użytkownicy nakładek Invisalign mogą lepiej zaplanować ten spory wydatek. W rezultacie będzie on stanowić mniejsze obciążenie dla portfela, bo można będzie wcześniej odłożyć pieniądze na ten cel – nie pojawią się żadne dodatkowe, ukryte koszty, które mogłyby to utrudnić.