Techniki mikroskopowe w medycynie

Ostatnie lata dobrze uzmysłowiły nam, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie i ufanie lekarzom. Mimo to dostając skierowanie na kolejne badanie, którego ośmiosylabowa nazwa niewiele nam mówi, czasem pytamy samy siebie: czy to w ogóle będzie nam potrzebne? Prawda jest taka, że musimy czasem schować dumę do kieszeni i przyznać, że w tej kwestii lepiej zdać się na ekspertyzę profesjonalistów. Warto jednak nieco doedukować się i poznać nieco terminów, aby na przyszłość wiedzieć, czego możemy spodziewać się przychodząc do lokalnej kliniki.

Dlaczego rola mikroskopów jest tak ważna

Mikroskopy odgrywają w medycynie niezwykle ważną rolę. Chociaż wynaleziono je już pod koniec XVI wieku, to od tego czasu przeszły szereg zmian i nawet współcześnie kolejne usprawnienia pozwalają na dokładniejsze i szybsze przeprowadzenie badań. Dzięki przeprowadzeniu badań mikroskopowych lekarze mogą najlepiej poznać przyczyny naszych dolegliwości. Współczesne udoskonalenia pozwalają systemom mikroskopowym na oglądanie obrazu nie tylko w skali mikro, ale nawet nano, a do tego analiza danej próbki jest możliwa wręcz natychmiastowo. Poniżej znajdziecie listę najpopularniejszych badań mikroskopowych stosowanych w medycynie.

Badanie moczu

Mikroskopowe badanie moczu to jeden z podstawowych zabiegów medycznych pozwalających zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości w naszym ogólnym stanie zdrowia. Wykonywane jest „na start”, aby według otrzymanych wyników zadecydować o dalszym leczeniu, stąd też często lekarze pierwsze kontaktu kierują pacjentów na podjęcie się takich badań. Objawy sygnalizujące nam, że badanie moczu może być dobrym pomysłem, to przede wszystkim powtarzające się bóle brzucha, pieczenie podczas oddawania moczu, ucisk odczuwany na pęcherzu lub krew w oddawanym moczu. Ponadto kobiety ciężarne powinny po każdej wizycie u ginekologa udać się dodatkowo na badanie moczu.

Endodencja mikroskopowa

Chociaż nazwa ta może brzmieć tajemniczo, to endodoncja mikroskopowa jest po prostu innym określeniem na leczenie kanałowe zębów. Stosowane w przypadku naprawdę głębokich ubytków w zębie mikroskopowe leczenie kanałowe pozwala odratować uszkodzony ząb i uniknąć całkowitego usunięcia. Strach przed dentystami jest bardzo popularny, ale w tym przypadku nie ma się czego bać: cała procedura wykonywana jest pod znieczuleniem, dzięki czemu jest bezpieczna i bezbolesna. To niezwykle precyzyjny zabieg szeroko stosowany we współczesnej stomatologii.  

Cytologia i hematologia

Dwa ostatnie najpopularniejsze typy badań mikroskopowych, cytologia i hematologia, to odpowiednio profilaktyka służąca wykrywaniu raka szyjki macicy oraz badanie krwi pomagające wykryć m.in. białaczkę czy niedokrwistość. Cytologia powinna być wykonywana regularnie przez każdą kobietę, szczególnie, jeśli ktoś w rodzinie chorował na raka. Wczesne wykrycie raka szyjki macicy pozwala na natychmiastową reakcje i znacząca zwiększa szansę na wygranie z chorobą. Hematologia to natomiast termin-parasol obejmujący wiele różnych badań krwi: morfologię, badanie płytek krwi, rozmaz krwi obwodowej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *