Co zrobić, kiedy po wizycie u stomatologa/dentysty boli nas ząb?

Ból zęba, po wizycie u dentysty

Udając się do dentysty wielu z nas sądzi, że problemy znikną od razu po odbytej wizycie.  Zdarza się, że zwlekamy z wizytą w gabinecie i udajemy się do niego dopiero wtedy, gdy odczuwamy silny ból, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie i wymagający skomplikowanego leczenia. Wówczas mamy nadzieję, że wizyta da nam ukojenie od udręki, jednak często możemy dalej odczuwać ból, a nawet może się on nasilić. Co powinniśmy w takiej sytuacji zrobić? Czy dolegliwości bólowe są normalne i nie powinniśmy się nimi martwić?

Skąd się bierze ból zęba po leczeniu?

Ból jest częstym zjawiskiem, po leczeniu kanałowym oraz wypełnieniu. Przyczyną bólu mogą być czynniki jatrogenne (działanie środków chemicznych), mechaniczne oraz działanie toksyn bakteryjnych. Wpływ na odczucia bólowe mają także nadwrażliwość po zabiegu, niewłaściwa wysokość wypełnienia i obumarcie miazgi.

Czy ból zęba po wizycie, powinien nas martwić?

Mimo że nie należy do najprzyjemniejszych i bywa frustrujący, ból zęba po wizycie u stomatologa jest powszechnym zjawiskiem, z którym wielu z nas musi się zmierzyć. Nie powinniśmy się tym nadmiernie stresować , ponieważ odczucia bólowe, czy nadwrażliwość na temperatury są tylko niegroźnym skutkiem ubocznym, który po niedługim czasie powinien zniknąć samoistnie. Jednak gdy ból utrzymuje się ponad dwa tygodnie, w dalszym ciągu nasila się w godzinach nocnych czy podczas gryzienia, zdecydowanie powinno to zwrócić naszą uwagę. W takiej sytuacji mogło dojść, między innymi do stanu zapalnego miazgi i  wówczas powinniśmy udać się na powtórną wizytę do dentysty, który wykona szczegółowe badania i zdecyduje o dalszym leczeniu. Należy pamiętać, że zawsze gdy mamy wątpliwości, możemy skonsultować je ze stomatologiem, który z pewnością udzieli nam wyczerpujących odpowiedzi na gnębiące nas pytania i tym samym rozwieje wszelkie obawy.

Jak radzić sobie z bólem w domu?

Gdy towarzyszy nam ból warto spożywać posiłki, które nie wymagają intensywnego gryzienia, najlepiej w płynnej postaci oraz unikać kontaktu z nagłą zmianą temperatur. Pomocna wówczas może okazać się zmiana szczoteczki na taką, która posiada miękkie włosie, używanie pasty na nadwrażliwe zęby i dostosowanie techniki szczotkowania.  Ulgę w bólu dadzą także leki o działaniu przeciwbólowym, bądź goździki. Chwilowe ukojenie dadzą nam również zimne okłady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *