Co to jest endodoncja i kiedy się ją stosuje?

Co to jest endodoncja?

Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zarówno chorób miazgi zębowej jak i tkanek okołowierzchołkowych. Jej podstawową metodą jest leczenie kanałowe polegające na dokładnym oczyszczaniu korzeniowych kanałów z zakażonej lub obumarłej już miazgi, czyli nerwu, a na końcu zakłada się plombę do zęba. Nowoczesna endodoncja wykorzystuje endomtery i mikroskopy operacyjne. Leczenie kanałowe, mimo że jest czasochłonne to jest ono niezwykle skuteczne i bezpieczne, dzięki użyciu znieczulenia miejscowego bezbolesnego. 

Kiedy stosuje się endodoncję?

Endodoncję zaleca się w momencie:

  • głębokich ubytków próchniczych,
  • martwicy miazgi,
  • po złamaniu/zwichnięciu zęba,
  • zgorzeli miazgi,
  • wskazań protetycznych np. przed wykonaniem korony,
  • wcześniejszego i nieprawidłowego kanałowego leczenia danego zęba.

Przebieg leczenia endodoncji

Obecnie dzięki zaawansowanej technologii, zabieg można wykonać już na jednej wizycie. Pacjent otrzymuje miejscowe znieczulenie, po którym lekarz otwiera komorę zęba i używając miniaturowe pilniki usuwa daną miazgę z korzeniowych kanałów, aby oczyścić kanał. Następnie odkażone już i poszerzone kanały wypełnia specjalną substancją, która po jakimś czasie stanie się twarda niczym ząb. 

Powikłania po endodoncji

Po wykonaniu u pacjenta leczenia kanałowego, przez kilka kolejnych dni może występować opuchlizna, mrowienie, ból oraz zaczerwienienie. Zbyt długo trwające dolegliwości mogą wskazywać na nieprawidłowo wykonany zabieg jak np. źle wypełniony korzeniowy kanał. Wtedy należy go natychmiast powtórzyć. W najgorszym wypadku grozi nawet tzw. ekstrakcja, którą jest usunięcie zęba.

Przeciwwskazania do endodoncji

Endodoncja nie jest zalecana każdemu, kto ma problemy z zębem. Leczenie kanałowe nie jest szczególnie polecane osobom chorującym na cukrzycę insulinozależną oraz pacjentom, którzy mieli zapalenie wsierdzia. Ponadto czynności nie wykonuje się u osób znajdujących się w grupie ryzyka chorób naczyń, nerek, stawów, serca czy też zaburzeń endokrynologicznych. Specjalista może również odmówić leczenia kanałowego pacjentom o złej higienie jamy ustnej lub takim, którzy nie motywują się, żeby lepiej o nią dbać.

Endodoncja a NFZ

Osoby dorosłe mają refundowane leczenie endodontyczne przez NFZ wyłącznie dla przednich zębów. Darmowe leczenie przysługuje dzieciom i kobietom w ciąży czy też połogu. Kliniki prywatne mają indywidualnie ustalone cenniki wykonania zabiegu. Wszystko zależy od przypadku i liczby kanałów w zębie. Minimalny koszt to najczęściej 150 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *