Endometr – do czego służy lekarzowi dentyście?
Co to jest endometr i do czego służy?
Endometr to urządzenie, które służy lekarzowi do wykonania pomiaru długości kanału korzeniowego zęba. Składa się ono z wyświetlacza, sygnalizatora oraz czynnej i biernej elektrody. Pierwsza z nich znajduje się na endodontycznym pilniku, który jest wprowadzany w czasie pomiaru do kanału zęba. Elektroda bierna przypomina kształt klipsa i zakłada się ją na wardze pacjenta. Kiedy pilnik dotrze do otworu fizjologicznego to uruchomi się sygnalizator świetlny lub dźwiękowy. Ekran endometru wyświetli skalę uzyskanych wyników, które poinformują specjalistę, na jakiej głębokości jest obecnie pilnik. Najnowsze endometry pozwalają na obserwowanie jak przesuwa się narzędzie podczas wykonywania pracy. Endometr ułatwia pracę dentyście i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań podczas kanałowego leczenia. Niepowodzenia w endodontycznym leczeniu wynikają zwykle z pozostawienia resztek już zainfekowanej miazgi bakteriami w korzeniowym kanale. Wtedy może dojść do zakażenia okołowierzchołkowych tkanek i trzeba będzie ponownie wykonać leczenie. Endometra nie można stosować u pacjentów ze stymulatorem serca.
Zalety urządzenia
Wykonywanie pomiaru długości korzeniowego kanału zęba używając do tego endometru jest przede wszystkim w pełni bezpieczny i może zostać wielokrotnie powtórzony. Dzięki temu można prawidłowo opracować kanały nie wykonując kilkukrotnie radiologicznych zdjęć. Poza tym urządzenie nie wywołuje jakichkolwiek dolegliwości bólowych. Przeprowadzana czynność nie jest uciążliwa dla pacjenta.
Jak pracować z endometrem?
Właściwie wypełniony kanał zęba stanowi wypełnienie przylegające bez szczeliny bezpośrednio do ściany kanału. Jeśli kanał będzie źle opracowany to wypełniając go, materiał na pewno przepcha się do tkanek okołowierzchołkowych. Z tego względu trzeba odpowiednio oznaczyć prawidłową długość kanału, czyli wskazać miejsce, w którym opracuje się kanał. Ważne jest, aby używając koferdam, oddzielić miejsce wykonywania zabiegu od krwi czy śliny. Pomiar wykonuje się dopiero po zatrzymaniu krwawienia, a następnie po dokładnym wysuszeniu kanału. Dział kanału oznacza się ogranicznikiem na palniku. Specjalista musi usunąć opiłki dentystyczne oraz wypełniający materiał, a także musi on wyeliminować wszelkie zacieranie ujścia danego kanału przed wykonaniem czynności pomiarowej. Wyniku pracy endometra nie można dokładnie oszacować przy szerokim wierzchołkowym otworze. Części robocze urządzenia nie mogą dotykać metalowych koron na sąsiadujących zębach.
Zwykle wykonany pierwszy pomiar jest najdokładniejszy. Pracując z zakrzywionymi kanałami trzeba ponownie wykonać pomiary. Dodatkowe kanały mogą wpływać na większą dokładność odczytów pomiarów z endometra.