Czy NFZ refunduje usuwanie ósemek? Usuwanie zębów mądrości na NFZ

Usunięcie zęba mądrości tak jak usunięcie każdego innego zęba jest zabiegiem stomatologicznym, którego większość z nas wolałaby uniknąć. Nie każdy stomatolog wykona ekstrakcję zęba, dlatego zabieg najlepiej wykonać u specjalisty chirurgii stomatologicznej. Udając się do specjalisty będziemy mieli pewność, że w razie jakichkolwiek komplikacji jesteśmy pod opieką doświadczonego lekarza, który posiada odpowiednie doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów. Czasami niezbędne jest usuwanie zębów, które wyrastając np. pod niekorzystnym kątem mogą spowodować poważne zmiany w zgryzie, do których skorygowania będzie wymagane założenie aparatu ortodontycznego, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Nieusunięty na czas ząb mądrości może powodować wykrzywienie się łuku zębowego, doprowadzając do nieodwracalnych naturalnie zmian. Czy NFZ refunduje usuwanie ósemek? Wszystkie niezbędne informacje na temat refundacji znajdują się poniżej.

Usunięcie zęba mądrości – czy możliwa jest refundacja na NFZ?

Każda osoba ubezpieczona ma prawo do usunięcia zęba w ramach NFZ. Refundacja dotyczy ekstrakcji wszystkich zębów, także zębów mądrości. Wykonanie zabiegu jest w pełni refundowane przez NFZ, jednak wiele gabinetów stomatologicznych może oferować dodatkowe płatne usługi, które poprawią komfort pacjenta podczas wykonywanego zabiegu. 

Ekstrakcja zęba mądrości – czy muszę mieć skierowanie?

Do lekarza stomatologa nie wymagane jest posiadanie skierowania, dlatego w ramach NFZ-u możemy się udać do każdego dentysty pracującego w przychodni posiadającej podpisany kontrakt z NFZ – oczywiście po wcześniejszym umówieniu wizyty. Na usunięcie zęba mądrości posiadanie skierowanie także nie jest wymagane, jednak bezpiecznie jest je posiadać. Może je wystawić prowadzący lekarz stomatolog. Na przyjęcie na oddział chirurgiczny oraz na chirurgiczne usunięcie zatrzymanego zęba mądrości skierowanie jest wymagane, bez względu na to, czy wykonujemy je w ramach refundacji z NFZ czy też nie. Terminy oczekiwania mogą wydłużać się nawet do kilku miesięcy, dlatego ważne jest posiadanie skierowania, na którym lekarz stomatolog dokładnie wskaże przyczyny, dla których ząb ma być usunięty. 

Ekstrakcja zęba mądrości – gdzie mogę udać się na zabieg

Zęba może usunąć każdy lekarz stomatolog, jednak najbezpieczniej jest udać się do specjalisty chirurga stomatologa. W przypadku jeśli decydujemy się na ekstrakcję zęba mądrości, który jeszcze nie wyrósł i konieczne jest jego operacyjne usunięcie, zabieg musi wykonać chirurg stomatolog. W takich przypadkach musimy udać się do przychodni stomatologicznej, która posiada podpisany z NFZ kontrakt na świadczenie usług chirurgii stomatologicznej. Wykaz wszystkich przychodni znajduje się na stronie internetowej NFZ odpowiedniego dla miejsca zamieszkania. 

One thought on “Czy NFZ refunduje usuwanie ósemek? Usuwanie zębów mądrości na NFZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *