Asystentka stomatologiczna – zarobki, obowiązki, czy warto?

Asystentka stomatologiczna jest prawą ręką stomatologa, często też wizytówką gabinetu, osobą, która koordynuje i organizuje pracę lekarza. Obecnie prawie każdy gabinet dentystyczny zatrudnia asystentkę stomatologiczną. Powinna ona być osobą empatyczną, komunikatywną, serdeczną, która będzie wsparciem dla wystraszonego, zestresowanego pacjenta. Oprócz wymienionych cech asystentka stomatologiczna musi posiadać odpowiednie wykształcenie zdobyte w szkołach policealnych, które kształcą w tym kierunku. Najczęściej w tym zawodzie pracują kobiety.

Asystentka stomatologiczna-zarobki

Jeśli chodzi o zarobki asystentki to są one bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Trudno jednoznacznie określić ile zarabia się w tym zawodzie? Czasami osoby te pracują z jednym lekarzem, czasami z kilkoma; w małym miasteczku, czy w większej miejscowości; w jednym gabinecie, czy w kilku gabinetach; w prywatnym, małym gabinecie, czy dużej klinice. Warto też dodać, iż asystentki też często pracują na dwie zmiany, do południa w przychodni publicznej, a wieczorem w prywatnym gabinecie. Wynagrodzenie zależy również od przepracowanych godzin w miesiącu. Bezpośrednio po szkole, bez doświadczenia często jest to najniższa krajowa. Wraz z czasem, zdobywanym doświadczeniem na pewno zarobek będzie wzrastał. Nie jest łatwo jednoznacznie stwierdzić – jakie są zarobki asystentki stomatologicznej?

Asystentka stomatologiczna-obowiązki

Jakie obowiązki ma asystentka stomatologiczna? Głównie osoba ta pomaga w pracy lekarzowi, wspiera pacjentów, dba o ich komfort, bezpieczeństwo oraz o porządek w gabinecie, przygotowuje preparaty, sprzęt stomatologiczny, zamawia leki, prowadzi dokumentację pacjentów, a przede wszystkim asystuje dentyście przy zabiegach. Musi również czyścić, sterylizować narzędzia jak dezynfekować cały gabinet. Zawód wymaga również ciągłego dokształcania się.

Asystentka stomatologiczna-czy warto?

Przyjrzyjmy się zatem czy warto? Zawód asystentki stomatologicznej nie jest łatwą profesją. Jest bardzo odpowiedzialnym i zajmującym zajęciem, które wymaga zarówno mnóstwo empatii, cierpliwości, zrozumienia jak i wiedzy oraz kwalifikacji. Czy warto zatem zostać asystentką stomatologiczną? Wydaje się, że zawód ten jest coraz bardziej dostrzegany, doceniany zarówno przez pracodawców jak i pacjentów-zatem z roku na rok zyskuje coraz większy prestiż. Daje satysfakcję osobom, które lubią pomagać innym. Czasami nawet o wyborze przez pacjenta gabinetu stomatologicznego decyduje konkretna asystentka stomatologiczna. Wydaje się nawet, że coraz częściej nie wyobrażamy sobie wizyty u stomatologa bez asystentki stomatologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *