Pierwsza wizyta u dentysty/stomatologa, jak się na nią przygotować?

Nawet jeżeli Twoim marzeniem nie jest hollywood smile, gdzie każdy z zębów lśni szlachetną bielą jak perła, warto zadbać o estetykę uśmiechu. Bardzo często zaniedbane zęby to nie tylko kwestia kosmetycznych poprawek, ale przede wszystkim problem zdrowotny o różnym etapie zaawansowania. Pojawił się ból w jamie ustnej lub podejrzane przebarwienia? Nie ignoruj stanu swojego zdrowia i zgłoś się na wizytę do lekarza dentysty! Niezależnie od tego czy jest to Twoja pierwsza po dłuższej przerwie wizyta, czy zdecydowałeś się na zmianę stomatologa prowadzącego leczenie zapamiętaj co warto przynieść na pierwszą wizytę u dentysty i jak się na nią przygotować.

Jak się przygotować przed pierwszą wizytą u stomatologa?

Nie tylko przed pierwszą ale i każdą następną wizytą u lekarza dentysty należy pamiętać o dokładnym wyszczotkowaniu zębów. Rodzaj szczoteczki czy stopień miękkości jest kwestią indywidualną każdego z nas, natomiast ważne jest  dbanie o sumienne umycie zębów i przestrzeni międzyzębowych, o które nie sposób zadbać bez nici dentystycznej lub specjalnej taśmy dentystycznej. Czysty uśmiech to nie tylko ułatwienie pracy lekarzowi, ale także większy komfort dla pacjenta, zwłaszcza takiego, którego wizyta na fotelu dentystycznym może stresować. Jeżeli należysz do takich osób – nie wahaj się uprzedzić swojego lekarza dentysty. Strach przed wizytą jest rzeczą bardzo powszechną i dentysta wiedząc, że ten problem dotyczy także Ciebie będzie mógł odpowiednio poprowadzić leczenie, aby przebiegało w komfortowych dla Ciebie warunkach. Przed pierwszą wizytą pamiętaj także, że niezbędne jest skompletowanie dokumentacji medycznej (np. zdjęcie pantomograficzne wykonane w innym gabinecie), informacji o aktualnie przyjmowanych lekach i występujących dolegliwościach. Te wszystkie informacje pozwolą dentyście dobrać odpowiedni plan leczenia. Jeżeli masz wątpliwości na temat tego, które z dokumentów mogą się przydać nie wahaj się skontaktować z gabinetem. 

Jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza stomatologa?

Nawet jeżeli masz w planach odwiedzić dentystę tylko i wyłącznie w ramach wizyty kontrolnej pamiętaj, że każdy dentysta zadba o to, aby Twój pobyt na fotelu przebiegał w komfortowych i bezstresowych warunkach. Skuteczne leczenie to takie, które jest oparte na zaufaniu pacjenta do lekarza i odwrotnie, a także takie, które ogranicza stres do minimum. Postaraj się zrelaksować i z pozytywnym nastawieniem przywitać lekarza i towarzyszącą mu asystę stomatologiczną. Wpłynie to nie tylko na Twoje samopoczucie ale i ograniczenie produkcji hormonów stresu, które odpowiadają za Twój poziom tolerancji bólu. Pamiętaj, że dentysta jest po to, by Ci pomóc w spełnieniu marzenia pięknego i zdrowego uśmiechu i dlatego każdą pierwszą jak i kolejną wizytę rozpocznie od rozmowy i sprawdzeniu tego, co wymaga leczenia, o czym Cię poinformuje i wszystko wytłumaczy. Jeżeli Twoja wizyta jest umotywowana bólem zęba, dziąsła lub niepokojącymi zmianami w jamie ustnej – poinformuj o tym lekarza. To właśnie na pierwszej wizycie poznasz swój indywidualny plan leczenia i będziesz mógł poznać co i dlaczego będzie leczone na kolejnych wizytach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *