Czarna pasta do zębów, czy skutecznie wybiela zęby?

W dzisiejszych czasach każdy z nas podąża za trendami dyktowanymi przez bardzo modny kult piękna. Nieskazitelny wygląd, piękne ciało i twarz to coś, co zapewnia poczucie komfortu w różnych życiowych sytuacjach, a także silnie oddziałuje na efekt tzw. pierwszego wrażenia. By osiągnąć pożądaną aparycję, zaczynamy bardziej dbać o siebie. Siłownie są przepełnione, zwracamy uwagę na jakość jedzenia, inwestujemy w różne zabiegi upiększające. Wszystkie te starania realizowane są po to, by prezentować świeży i młodzieńczy wygląd. Dlatego też coraz więcej ludzi korzysta z usług dentystycznych, a także szuka sposobów na nieskazitelnie białe zęby. Jednym z pomysłów na osiągnięcie owego zabarwienia jest stosowanie czarnej pasty do zębów, która w mediach odbija się bardzo dużym echem.

 Czarna pasta do zębów – skład

Głównym składnikiem czarnej pasty do zębów jest węgiel aktywny, choć fachowo nazywa się go aktywowanym. To właśnie on sprawia, że pasta do zębów ma czarny kolor. Związek ten pozyskuje się najczęściej z drzewa bambusowego lub eukaliptusowego. Dzięki temu, iż jest to węgiel drzewny, pasta może mieć różną gradację, w zależności od jego rozdrobnienia. Grubość cząsteczek węgla oddziałuje na właściwości ścieralne produktu, a tym samym na ich wybielenie. Zaleca się jednak dopasowanie tej cechy do poziomu wrażliwości naszych zębów.

Jak działa czarna pasta do zębów? 

Węgiel aktywowany cechuje się bardzo wysokimi właściwościami absorbującymi, dlatego też pochłania przebarwienia z powierzchni zębów, powstałe w wyniku palenia papierosów, jedzenia, czy picia kawy. Warto jednak zaznaczyć, iż jest to działanie na powierzchni naszego szkliwa, gdyż pasta węglowa nie wnika w głąb zębów i nie zmienia im koloru. Jej zadanie polega zatem na usunięciu zmian nawierzchniowych oraz przywróceniu naturalnego zabarwienia naszemu uzębieniu. Dzięki temu można rozjaśnić zastaną barwę szkliwa o 1-2 tony. Takie działanie posiadają jednak z reguły wszystkie wybielające pasty do zębów. Kolejną cechą węglowej pasty do zębów jest to, iż bardzo ładnie wygładza i nabłyszcza powierzchnię naszych zębów oraz dokładnie je oczyszcza.

Jak stosować czarną pastę do zębów?

Dzięki dużej sławie w mediach, czarna pasta do zębów jest dostępna w każdej drogerii. Wybierając odpowiednią dla siebie, należy kierować się jednak wcześniej wspomnianym aspektem wielkości gradacji cząsteczek węgla. Im grubsza, tym większy jest współczynnik ścieralności pasty, zwany REA. Często podaje się go na etykiecie produktu. REA musi być dopasowany zatem do poziomu wrażliwości naszych zębów, gdyż zbyt grube cząsteczki węgla mogą mocno naruszyć strukturę szkliwa, tym samym uszkadzając je. Jeśli chodzi o częstość używania czarnej pasty do zębów, zaleca się stosowanie jej 2-3 razy w tygodniu, naprzemiennie ze zwykłą pastą. Płucząc jamę ustną po szczotkowaniu, należy to zrobić dokładnie, ponieważ czarne cząsteczki węgla są bardzo drobne i mogą osiąść między zębami. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *