Czy warto usunąć ósemki (zęby mądrości)?
Ósemki, określane powszechnie jako zęby mądrości, mogą stać się przyczyną poważnych problemów ze zgryzem. Nie każda osoba będzie musiała zmierzyć się z wyrastającymi ósemkami, ich pojawienie się często uzależnione jest od genów odziedziczonych po rodzicach. Jeśli jednak zęby mądrości wyrosną, należy rozważyć, czy warto je usunąć. Zdrowe ósemki mogą okazać się pomocne podczas przeżuwania, nie warto się ich pozbywać. Decyzję o wyrwaniu dodatkowych zębów należy podjąć, gdy ich pojawienie się prowadzi do problemów stomatologicznych. Udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy warto usunąć ósemki wymaga wizyty u stomatologa. Lekarz dentysta najlepiej oceni stan zębów mądrości i ich wpływ na resztę uzębienia.
Kiedy pojawiają się zęby mądrości?
Zęby mądrości najczęściej zaczynają wyrastać około 18 roku życia. W licznych przypadkach wyrastanie ósemek związane jest nie tylko z bólem dziąseł, ale także bólem głowy czy szczęki. Zdarza się też, że ząb zatrzymuje się na pewnym etapie wyrastania. Pojawienie się ósemek w wykształconym już zgryzie może prowadzić do tego, że pozostałe zęby zostaną ściśnięte i zmienią swoje prawidłowe do tej pory ułożenie. Rzadko zdarzają się przypadki, aby u kogoś pojawiły się wszystkie cztery ósemki, ale w takim przypadku konieczne może być rozszerzenie przestrzeni międzyzębowej przy pomocy aparatu ortodontycznego.
Ósemki – kiedy je usunąć?
Warto pamiętać, że jeśli zęby mądrości są zdrowe, to nie ma potrzeby, żeby je usuwać. Przeprowadzenie tego zabiegu będzie jednak wymagane, gdy z powodu wyrastających ósemek pojawią się na przykład problemy z próchnicą. Ułożenie zębów mądrości może sprawiać trudności w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Przyczyną usuwania ósemek jest również trudny do zniesienia ból głowy i szczęki towarzyszący wyrastaniu zębów.
Jak usunąć ósemki?
Usunięcie zębów mądrości wymaga skorzystania z pomocy lekarza stomatologa, który podczas konsultacji wykona zdjęcie szczęki i oceni, czy ósemki można wyrwać bez interwencji chirurgicznej. Zdarza się, że trudno jest usunąć zęby mądrości, które wyrastają krzywo albo nie w pełni. Usunięcie ósemek przez chirurga jes zabiegiem bardziej skomplikowanym niż zwykłe ich wyrwanie w gabinecie dentystycznym. Jeśli ząb mądrości musi być usunięty z kości szczęki, trzeba liczyć się ze znacznym krwawieniem zębodołu oraz opuchlizną po zabiegu. Skorzystanie z usług stomatologa pozwoli na bezbolesne usunięcie ósemek. Po zabiegu usunięcia zębów mądrości należy ściśle dostosować się do zaleceń lekarza dentysty, pozwoli to na szybkie zagojenie się dziąseł i uniknięcie stanu zapalnego.