Czy aparaty ortodontyczne ruchome są skuteczne?

Współcześnie posiadanie skrzywionych zębów nie jest już żadnym problemem, zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, gdyż ortodoncja daje wielkie możliwości w zakresie usuwania nawet najbardziej skomplikowanych wad zgryzu. Dla osób decydujących się na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, zwłaszcza w późniejszym wieku, bardzo ważne jest jednak zachowanie komfortu i estetycznego wyglądu w jego trakcie, tym bardziej, że trwa ono dłuższy czas. Niezbędne jest zatem dobre dobranie aparatu. Na rynku dostępne są systemy ruchome, czyli wyjmowane, a także stałe. Te pierwsze wydają się bardziej atrakcyjne, ale czy są skuteczne?

Jakie aparaty ortodontyczne są najbardziej skuteczne?

Niestety, jeśli ktoś ma nadzieję, że uda mu się w dorosłym albo choćby nastoletnim wieku wyprostować zgryz za pomocą aparatu ruchomego, musi się z nią pożegnać. Takie systemy są stosowane tylko u dzieci, w dodatku nie odznaczają się najwyższą skutecznością, gdyż mają dość łagodne działanie. Aparaty stałe są znacznie bardziej skuteczne i nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że pozostają na zębach przez cały czas, podczas gdy aparaty wyjmowane nosi się kilka godzin dziennie i zakłada na całą noc. Kiedy zatem chce się widocznych rezultatów, a nie ma się kilku lat, trzeba zdecydować się na aparat stały. Jeśli zaś chodzi o to, czy aparaty ortodontyczne ruchome są skuteczne u małych pacjentów, to wiele zależy od ich zdyscyplinowania. Im dłużej będą one pozostawać na zębach, tym lepsze będą efekty ich działania. Nie można też zapominać o systematycznych wizytach u ortodonty celem regulowania aparatu.

Aparaty ortodontyczne ruchome – alternatywa

Jeśli jednak ktoś bardzo nie chce decydować się na założenie któregoś z rodzajów aparatów stałych, czy to z obawy o swój komfort, czy ze względów estetycznych, może wybrać alternatywę dla klasycznych aparatów ruchomych. Od niedawna w użyciu są innowacyjne amerykańskie aparaty mające formę przezroczystych nakładek, które pacjent sam zakłada na zęby i zdejmuje, kiedy zachodzi taka potrzeba, przede wszystkim do jedzenia, picia i zabiegów higienicznych.

Nakładki wygodne jak ruchome aparaty

Jest to świetna opcja dla osób, które miały nadzieję, że uda im się rozpocząć leczenie za pomocą klasycznych aparatów ruchomych. Jednocześnie takie nakładki są bardzo skuteczne, a nawet pozwalają leczyć wady zgryzu szybciej niż w przypadku innych rodzajów aparatów ortodontycznych. Ich jedyną wadą jest cena, a pewnym utrudnieniem fakt, że oferuje je jeszcze stosunkowo niewiele gabinetów w Polsce (choć szybko się to zmienia).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *