Ile zębów ma człowiek? Jakie są ich rodzaje i funkcje?

Jama ustna to pierwszy odcinek przewodu pokarmowego. Możemy w niej znaleźć między innymi język, podniebienie, czy ślinianki. Występuje tam jednak także inny, niezwykle istotny element, na którym chcielibyśmy się teraz skupić. Są to doskonale wszystkim znane zęby. Pełnią one bardzo ważną funkcję i bez ich obecności, spożywanie większości pokarmów nie byłoby możliwe. Cechuje je wyjątkowa twardość i charakterystyczna budowa. Bez nich nasze życie byłoby niezwykle utrudnione, więc przyjrzyjmy się nieco bliżej tym tworom anatomicznym.

Jakie są rodzaje zębów?

Zęby człowieka zbudowane są z 3 części: korony zęba, szyjki zęba oraz korzenia. Dodatkowo człowiek jest istotą, u której występuje heterodontyzm. Jest to rodzaj uzębienia, który charakteryzuje się zróżnicowaniem kształtów i wielkości zębów. Mimo wspólnego planu budowy, w zależności od ich funkcji i rozmieszczenia w jamie ustnej, przybierają one różne kształty. Jakie są rodzaje zębów? Możemy wyróżnić: siekacze, kły, zęby przedtrzonowe oraz zęby trzonowe. Rozmiar czy kształt zębów może się mniej lub bardziej różnić u poszczególnych osób, jednakże każdy z nas posiada dokładnie takie same rodzaje zębów.

Jakie są funkcje zębów?

Główne zadanie zębów to odgryzanie kęsów oraz rozdrabnianie ich, w celu łatwego przełknięcia i łatwiejszego strawienia. Znamy już rodzaje zębów, teraz przyjrzyjmy się temu, jakie są funkcje zębów. Siekacze występują w przednim odcinku szczęki oraz żuchwy, a ich zadaniem jest odgryzanie kęsów. Kły znajdują się za siekaczami i odgrywają rolę przy chwytaniu, przytrzymywaniu i rozrywaniu spożywanego pokarmu. Na samym końcu znajdują się zęby przedtrzonowe i trzonowe. Ich zadaniem jest natomiast miażdżenie i rozcieranie pożywienia.

Ile zębów ma człowiek?

Zęby człowieka charakteryzują się także difiodontyzmem, czyli dwuzmianowością. Jest to nic innego jak wymiana zębów mlecznych na stałe. Liczba naszych zębów nie jest jednak stała i zmienia się w ciągu życia. Pełne uzębienie dorosłego człowieka jest dużo liczniejsze niż pełne uzębienie dziecka. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie, ile zębów ma człowiek? Dorosły człowiek, który posiada pełne uzębienie, ma łącznie 32 zęby. Rozmieszczone są one w równej ilości, po 16, w żuchwie i szczęce. Wśród nich występuje 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i 12 trzonowych. Dziecko posiadające pełne uzębienie mleczne ma natomiast łącznie 20 zębów, 10 w żuchwie i 10 w szczęce. Wśród nich znajdziemy 8 siekaczy, 4 kły i 8 trzonowców. Należy jednak pamiętać o tym, że ich ilość może zmieniać się na skutek różnych zaniedbań i wypadków. Dlatego istotnym elementem naszego życia, powinno być dbanie o nasze zęby, bo niestety wymieniamy je tylko raz. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *