Czy nieświeży oddech wynika z chorób zębów?

Problem nieprzyjemnego oddechu wydobywającego się z ust jest przypadłością dość powszechną. Krąży opinia, że osoby z taką dolegliwością nie dbają wystarczająco o higienę jamy ustnej, o stan uzębienia, mają krwawiące dziąsła itp. Czy pogląd ten jest słuszny? Czy konieczna jest konsultacja u dentysty w Gdańsku lub w innym mieście? Gdzie w trójmieście można otrzymać pomoc przy takim problemie?

Nieświeży oddech a stan jamy ustnej. Czy zęby to jedyni winowajcy?

Problem brzydkiego zapachu z jamy ustnej może mieć wiele przyczyn. Stan uzębienia, próchnica, choroby dziąseł, systematyczne mycie zębów odpowiednimi preparatami, to wszystko ma znaczenie. Nie można jednak poprzestać jedynie na takim stwierdzeniu. Warto wiedzieć, że dla dużej ilości osób, których problem nieświeżego oddechu dotyczy, jest to przykra i trudna dolegliwość do zdiagnozowania. 

Pierwsze kroki warto skierować do stomatologa, aby wykluczyć lub potwierdzić, że problem pochodzi właśnie z tej części ciała. Sama wizyta sprawdzająca stan uzębienia, nie musi od razu oznaczać konieczności leczenia. Na początku będzie to rutynowa, kontrolna wizyta. 

Za przyczynę nieświeżego oddechu nie zawsze odpowiadają zaatakowane przez próchnicę zęby. Może to być też kamień nazębny i bakterie, które rozmnażają się pod nim. Mogą być to choroby grzybicze gardła, zatok, języka. 

Gdzie i jak szybko znaleźć specjalistę od chorób jamy ustnej i zębów?

Dobrze sprawdzają się w takiej sytuacji wyszukiwarki internetowe. Szukając specjalisty dla przykładu w trójmieście, wystarczy wpisać frazę dentysta Gdańsk lub inna interesującą miejscowość. Na ekranie monitora wyszukiwarki internetowej pojawi się lista lekarzy i gabinetów specjalistycznych. Lekarz podczas wizyty sprawdzi i zaleci odpowiednie postępowanie dalej. Czasem może się okazać, że skieruje na dalsze konsultacje do innych specjalistów.

Co w sytuacji, gdy zęby zdrowe a z ust nadal nieświeży oddech? Jaka może być inna przyczyna problemu?

Gdy zostały wykluczone problemy zdrowotne zębów, dziąseł, zatok, przyczyna problemu  może znajdować się w narządach wewnętrznych, w żołądku, na linii połączenia gardła i żołądka. Zapach treści z żołądka może wydostawać się na zewnątrz z powodu niedomykalności wpustu żołądka. Ma to związek z nieprawidłowo działającym zwieraczem gardła. Normalnie zwieracz ten otwiera się w chwili, gdy następuje połykanie pokarmu. W sytuacji, gdy pozostaje otwarty poza procesem połykania, zapachy i zawartość treści znajdującej się w żołądku przedostają się do jamy ustnej. Może mieć to związek z tzw. zgagą, ale nie musi. Czasami zwieracz fizjologicznie ma zaburzoną funkcję i się nie domyka.

Czy jakość, ilość jedzenia wpływa na powstawanie nieświeżego oddechu? 

Tak, może mieć związek. Im więcej wprowadzanego do organizmu jest jedzenia wysoko przetworzonego, tym gorzej wpływa on na pracę układu pokarmowego. Dodatkowo dolegliwość może się powiększać, gdy dochodzą: kawa, papierosy, alkohol, a nawet duże ilości mięsa. Do diety wskazane jest dołączenie jak największej ilości surowych warzyw i owoców. Taki pokarm nie zalega długo w żołądku i jelitach, szybko się trawi w przeciwieństwie do mięsa. 


Zapach w ustach poprawia jedzenie surowej naci pietruszki. Cytrusy typu pomarańcze, cytryny wpływają pozytywnie na zwiększenie wydzielania śliny a ta na szybsze oczyszczanie jamy ustnej. Będąc na wizycie u dentysty w Gdańsku, wskazanym jest dopytanie lekarza, jakie kroki podjąć dalej, co jeść, czego unikać, aby nieświeży oddech się nie pojawiał.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://stomatologia-osowa.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *