Dentystka wykonująca leczenie kanałowe pod mikroskopem u pacjentki

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem – ile trwa i czy musi boleć?

Leczenie kanałowe – zwane również endodontycznym – to sposób na ratowanie zębów, które jeszcze niedawno byłyby kwalifikowane do usunięcia. Tradycyjne leczenie endodontyczne jest jednak coraz częściej zastępowane przez leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem – jest ono bardziej precyzyjne, bezpieczne, a co za tym idzie, również bardziej skuteczne.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem i jakie są do niego wskazania,
  • jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem i czy jest dla pacjenta bolesne,
  • jak długo trwa leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem,
  • czy warto decydować się na leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Jednym z elementów tworzących każdy ząb człowieka jest miazga – niewielka pod względem objętości, ale bardzo silnie unerwiona substancja, która wypełnia komorę i kanały zęba od wewnątrz. Jeśli miazga ulegnie zainfekowaniu, np. poprzez działanie próchnicotwórczych bakterii albo uraz mechaniczny, jej objętość się powiększa, przez co dochodzi do nacisku na znajdujące się w niej nerwy. Pacjent odczuwa to jako bardzo silny, ostry ból, utrudniający codzienne funkcjonowanie.

Jeszcze niedawno zęby z infekcjami miazgi, zwłaszcza bardzo zaawansowanymi, kwalifikowane były do usunięcia. Teraz jednak można je ratować, a pozwala na to leczenie kanałowe, zwane również endodontycznym.

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem – co to jest?

Najogólniej mówiąc, leczenie kanałowe polega na otwarciu komory zęba, usunięciu miazgi zębowej, dokładnym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu kanałów, a następnie wypełnieniu ich przy pomocy specjalistycznych materiałów. Na koniec stomatolog wykonuje rekonstrukcję zęba.

Jeszcze niedawno leczenie kanałowe przeprowadzano głównie metodami tradycyjnymi, co jednak wiązało się ze sporym ryzykiem powikłań lub po prostu nieskutecznością leczenia. Kanały zębowe mają bowiem to do siebie, że są różnie zbudowane, miewają nietypowe odgałęzienia, są położone w trudno dostępnych miejscach, przez co niełatwo je całkowicie oczyścić, zdezynfekować i wypełnić. Rozwiązaniem tych problemów stało się mikroskopowe leczenie kanałowe – praca w kilkukrotnym powiększeniu zapewnia dentyście lepszą widoczność i większą precyzję, a pacjentowi – mniejsze ryzyko powikłań.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – czy boli?

W nowoczesnej stomatologii dąży się nie tylko do zapewnienia pacjentowi możliwie najlepszych efektów zdrowotnych i estetycznych, ale także do zminimalizowania towarzyszącego leczeniu bólu. Dotyczy to również leczenia kanałowego pod mikroskopem. Oczywiście są sytuacje, że pacjent poddawany takiemu leczeniu wymaga np. znieczulenia poprzez analgosedację albo narkozę wziewną (jest tak chociażby w przypadku osób z niską tolerancją bólu lub borykających się z dentofobią), ale w większości przypadków wystarczające jest znieczulenie miejscowe, np. przewodowe, śródwięzadłowe albo domiazgowe.

Leczenie zęba pod mikroskopem – ile trwa?

Tradycyjnie leczenie endodontyczne wymagało zazwyczaj kilku wizyt w gabinecie. Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem można wykonać podczas jednej wizyty, choć należy mieć świadomość, że nie będzie to zabieg krótkotrwały. Jego czas zależy przede wszystkim od liczby kanałów do opracowania – przyjmuje się, że czas potrzebny na opracowanie jednego kanału to około 60 minut.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – czy warto?

Mikroskopowe leczenie kanałowe jest bardzo skuteczną metodą terapii zębów z zainfekowaną miazgą. Praca w powiększeniu przynosi korzyści zarówno lekarzowi, jak i pacjentowi. Dla lekarza oznacza ona lepszą widoczność i większą precyzję, co pozwala dokładniej oczyścić i wypełnić kanały, nawet te zbudowane nietypowo, a dodatkowo – zmniejsza ryzyko powikłań, np. złamania narzędzia albo perforacji kanału, czego sygnałem może być ból zęba po leczeniu kanałowym pod mikroskopem. Dla pacjenta to z kolei konieczność tylko jednej wizyty u dentysty, mniej stresu oraz lepsza skuteczność leczenia, co pozwala dłużej cieszyć się naturalnym uzębieniem.

Źródła:

  1. https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:m4cRO4_ZGk8J:https://dlucik.pl/wp-content/uploads/2012/01/GW_190414_pdf.pdf+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d
  2. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107911,leczenie-kanalowe
  3. http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:iJD5Qn8X9IoJ:endodoncja.pl/old/rozne05.html+&cd=6&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *