Witaminy B – gdzie się znajdują i dlaczego warto je przyjmować?
Często można usłyszeć, że podstawą zdrowej diety jest spożywanie różnorodnych składników. Nie jest to jednak frazes! Im bardziej zróżnicowane i kolorowe posiłki, tym większa szansa na dostarczenie do organizmu wielu składników odżywczych. Ludzkie ciało każdego dnia potrzebuje białka, węglowodanów, tłuszczy oraz witamin i minerałów, aby móc prawidłowo spełniać swoje funkcje. Witaminy B są rozbudowaną grupą i warto zadbać o ich odpowiedni poziom w organizmie. Chcesz wiedzieć, czym charakteryzuje się witamina B? Na co pomagają poszczególne witaminy z tej grupy i w jakich produktach spożywczych je znajdziesz? Przeczytaj ten tekst!
Podstawowe informacje o witaminach z grupy B
Jeżeli chodzi właściwości chemiczne, to wszystkie witaminy z grupy B rozpuszczają się w wodzie. Ich charakterystyczną cechą jest to, że posiadają swoje oryginalne nazwy, np. witamina B1 znana jest jako tiamina, B2 jako ryboflawina, B3 – niacyna, B7 – biotyna, a B9 jako kwas foliowy. Jaka jest rola tych witamin?
Tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina B6 i B12 pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Witamina B5 przyczynia się do prawidłowej syntezy i metabolizmu hormonów steroidowych i niektórych neuroprzekaźników. Natomiast biotyna pomaga zachować zdrową skórę i włosy. Należy zaznaczyć, że to tylko niektóre z funkcji pełnionych przez witaminy B.
Suplementacja witaminy B
Może się okazać, że poziom witaminy B w organizmie jest zbyt niski. W takiej sytuacji należy zastanowić się nad sposobem uzupełnienia tych niedoborów. Witaminy z grupy B obecne są w różnych produktach spożywczych. Witamina B1 znajduje się w soczewicy i pistacjach, witamina B2 jest obecna w mleku i wątróbce, witamina B3 występuje w rybach morskich i migdałach. Źródłem witaminy B5 mogą być nasiona słonecznika lub żółtko jaja. Natomiast witaminy B6 i B12 znajdują się głównie w mięsie i rybach, a biotyna pojawia się w orzechach włoskich i liściach szpinaku.
Jeżeli jednak nie jesz mięsa, jesteś uczulony na orzechy lub nie lubisz roślin strączkowych, może być Ci trudno uzupełnić tę witaminę. W takich sytuacjach pomocne mogą okazać się suplementy diety – dostępne m.in. w formie kapsułek, tabletek czy sprayu. Różnorodność produktów sprawia, że można idealnie dopasować suplement diety do swoich potrzeb. Opakowania mogą zawierać tylko jedną lub kilka witamin. Warta uwagi jest Witamina B Complex – pochodząca np. od marki Universal Nutrition. Jedna tabletka dostarcza bowiem: tiaminę, biotynę, ryboflawinę, kwas pantotenowy, kwas foliowy, witaminę B12, witaminę B6 oraz niacynę.
Zachęcamy do regularnego kontrolowania poziomu witamin w organizmie – nie tylko tych z grupy B.