Leczenie zachowawcze zębów: co musisz wiedzieć

Stomatologia zachowawcza – nazywana także stomatologią ogólną – obejmuje leczenie ubytków i profilaktykę próchnicy. Prawidłowa dieta oraz staranne dbanie o higienę jamy ustnej są konieczne, żeby uniknąć rozwoju bakterii. Oprócz tego należy też uwzględnić fakt, iż choroby zębów mogą powoli rozwijać się przez dłuższy czas. Niekiedy istotnym czynnikiem jest indywidualna podatność zębów. W związku z tym warto mieć świadomość, że regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym są bardzo ważne dla zdrowia naszych zębów.

Na czym polega stomatologia zachowawcza?

W ramach stomatologii ogólnej zazwyczaj realizuje się takie czynności, jak:

  • leczenie nadwrażliwości zębów,
  • odbudowa korony zębów,
  • piaskowanie (czyszczenie zębów z płytki nazębnej, która może spowodować pojawienie się próchnicy),
  • endodoncja (dział stomatologii zachowawczej, który zajmuje się diagnozowaniem
    i leczeniem chorób miazgi zęba oraz chorób tkanek okołowierzchołkowych; główna metoda to leczenie kanałowe),
  • leczenie próchnicy,
  • wizyty kontrolne.

Próchnica zębów nie będzie mieć szans na dostateczne rozwinięcie tylko wtedy, gdy reakcja nastąpi w odpowiednim czasie, umożliwiając szybką diagnozę problemu. W ten sposób można uniknąć bolesnego i drogiego leczenia.

Jakie są wskazania do leczenia zachowawczego?

Co prawda istotnym elementem profilaktyki próchnicy jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku (plus ewentualnie używanie płynu do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej), ale czasem to niestety za mało.

Pierwszym sygnałem alarmowym, po którym należy udać się do stomatologa, jest ból i dyskomfort. Na samym początku choroby ból przeważnie odczuwany jest tylko w trakcie mycia zębów albo podczas posiłku.

Jeżeli zauważysz, że na Twoich zębach nagromadził się kamień, to również moment, w którym należy podjąć decyzję o wizycie w gabinecie dentystycznym. Jeśli szybko zgłosisz się do dentysty, uda Ci się uniknąć dalszego rozwoju choroby, ponieważ można będzie wdrożyć stosowne leczenie zachowawcze.

Stomatologia pozwala wybrać i zastosować najlepszą metodę dopasowaną do stopnia zaawansowania danej dolegliwości. Należy również pamiętać o tym, że podczas wizyty kontrolnej stomatolog samodzielnie jest w stanie podjąć decyzję o podjęciu leczenia kanałowego czy innego zabiegu.

Jak wygląda zachowawcze leczenie zębów?

Jak już pewnie zauważyłeś, stomatologia zachowawcza nie polega tylko na jednej czynności, wykonywanej przez stomatologa podczas jednej wizyty. Przeważnie po zlokalizowaniu tkanek zmienionych w wyniku pojawienia się próchnicy, lekarz usuwa je. Następnie, aby uzupełnić ubytek, używa wypełnienia kompozytowego. Obecnie zastępuje ono stosowany wcześniej amalgamat, który co prawda był bardzo trwały, lecz w kwestii estetyki pozostawiał wiele do życzenia. Natomiast kompozyt daje możliwość dopasowania koloru do barwy uzębienia, co daje naturalny efekt.

Wyższy stopień skomplikowania dotyczy leczenia kanałowego. Mówiąc w uproszczeniu, polega ono na usuwaniu miazgi zęba z kanałów, a następnie dezynfekcji oraz bardzo szczelnym wypełnieniu. W przypadku sporych ubytków stosuje się korony lub implanty.

Podsumowanie

Po lekturze tego poradnika na pewno przekonałeś się, że zdecydowanie bardziej opłaca się zapobiegać, niż leczyć. Aby uniknąć problemów z uzębieniem, warto regularnie kontrolować zdrowie swoich zębów w gabinecie stomatologicznym.

Partner artykułu: A-line

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *