Nowoczesne metody tworzenia protez dentystycznych

Jeszcze kilka lat temu na rynku medycznym nie było wiele metod tworzenia protez dentystycznych. Aktualnie Nowoczesne produkty powstają z wykorzystaniem coraz bardziej innowacyjnych technologii oraz materiałów. Jeśli ktoś decyduje się na ten zabieg, ma do wyboru naprawdę sporo możliwości. Jakie są nowoczesne metody tworzenia protez dentystycznych?

Protezy dentystyczne – dla kogo?

Innowacyjne metody tworzenia protez zostały wprowadzone stosunkowo niedawno. Wcześniej proces ten był kojarzony z bardzo długim zabiegiem, który składał się z kilku etapów. Na samym początku zawsze pobierany był wycisk stomatologiczny, a następne kroki należały do technika dentystycznego, który przez wiele godzin tworzył protezę. Bardzo często zdarzało się również tak, że pacjent długo czekał na zamawiany produkt, a i tak czas oczekiwania nie zawsze przekładał się na świetną jakość. W ciągu ostatnich kilku lat, proces przygotowywania protezy został znacznie przyspieszony, a same produkty są lepiej dopasowane do oczekiwań pacjenta.

Protezy zębowe są zalecane, kiedy w żuchwie znajdują się puste miejsca po zębach, które pacjent stracił z różnych przyczyn. Braki w uzębieniu należy uzupełnić nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, ponieważ takie sytuacje mogą doprowadzić do zaburzeń w uzębieniu. Luki w żuchwie często powodują zaburzenia zgryzu (przez przemieszczające się inne zęby) oraz nieprawidłowe funkcjonowanie stawów żuchwowych. Niestety to nie są wszystkie problemy związane z brakiem w uzębieniu. Niestabilne zęby są bardziej podatne na uszkodzenia i mogą wypadać. Dla osoby z niepełnym uzębieniem trudne może być nawet spożywanie posiłków. To może z kolei prowadzić do problemów z trawieniem, ponieważ przyjmowany pokarm nie jest wystarczająco dobrze rozdrobniony.

Jakie są nowoczesne rodzaje protez dentystycznych?

W dzisiejszych czasach protetyka jest na zaawansowanym poziomie i wykorzystuje nie tylko nowoczesne technologie, ale również innowacyjne materiały do tworzenia produktów. Wygoda i zdrowie klienta jest stawiane na pierwszym miejscu. Poniżej opisane są najbardziej wyróżniające się, pod względem innowacji, rodzaje protez dentystycznych.

  • Protezy acronowe to jedne z najbardziej higienicznych produktów tego typu. Zaletą materiału, z którego są wykonywane, jest jego wysoka odporność na zmianę koloru. Dodatkowo sama proteza się nie odkształca. Nie można natomiast zastosować powyższego produktu, kiedy pacjent nie ma kompletnie uzębienia – wymagane są przynajmniej 3 zdrowe zęby.
  • Protezy acetalowe wyróżniają się ze względu na ich lekkość, przez co są niezwykle komfortowe dla pacjentów. Dodatkowo nie uszkadzają one podniebienia ani błony śluzowej dziąseł. Protezy acetalowe nie odkształcają się wskutek działania wysokich temperatur.

Jedną z najnowocześniejszych metod tworzenia innowacyjnych protez jest protetyka CEREC, która jest niekonwencjonalnym rozwiązaniem z tej dziedziny medycyny. Ogromną zaletą tego sposobu jest brak konieczności robienia wycisków stomatologicznych – za pomocą technologii odbywa się wysoko zaawansowane skanowanie jamy ustnej. Protetyka CEREC umożliwia również stworzenie idealnej dla pacjenta protezy w trakcie tylko jednej wizyty w gabinecie. Produkt wykonywany jest z jednolitego materiału (blik ceramiczny). Proteza tworzona za pomocą tego systemu jest niezwykle precyzyjna i estetyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *