Przebarwienia na zębach

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie każdego. Niestety jednak wraz z wiekiem pod wpływem wielu czynników zęby tracą swój biały odcień. Pojawiające się na płytce przebarwienia, odbierają uroku, a często stają się także powodem do wstydu. Nieestetycznie wyglądające plamy odbierają pewności siebie i wpływa na gorszą samoocenę. Na szczęście jednak są sposoby na to, by temu zaradzić. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie produkty sprzyjają powstawaniu przebarwień. Podpowiadamy również, jak usunąć plamy na zębach!

Spis treści:

  1. Dlaczego robią się przebarwienia na zębach?
  2. Co na przebarwienia zębów?
  3. Jak rozjaśnić przebarwienia na zębach?
  4. Jak usunąć przebarwienia na zębach?

Dlaczego robią się przebarwienia na zębach?

Przebarwienie na zębach może być spowodowane wieloma czynnikami. Aby się ich skutecznie pozbyć, w pierwszej kolejności należy zbadać przyczynę występowania plamek na szkliwie. Przyczyny powstawania przebarwień można podzielić na:

  • Zewnętrzne – przebarwienia powstają na skutek substancji, które znajdują się w pożywieniu, napojach, papierosach oraz lekach. Z reguły są łatwe do wyeliminowania, ponieważ powstają na powierzchni szkliwa. W większości przypadków wystarczy jedynie wyeliminować z diety produkty, które powodują powstawanie przebarwień;
  • Wewnętrzne – niestety trudniejsze do wyleczenia. Atakują ząb od wewnątrz, przez co wpływają na jego osłabienie. Spowodowane głównie lekami, zażywanymi przez kobiety w trakcie ciąży oraz mlekiem, które przyjmowało się do 7 r.ż. Często mogą do nich prowadzić także zaburzenia w gospodarce hormonalnej, niedrożność przewodów żółciowych oraz niektóre choroby.

Produkty przebarwiające zęby

Najczęstszym powodem powstawania odbarwień na szkliwie są papierosy. Pod ich wpływem na szyjkach zębów zaczynają się pojawiać żółtawe oraz brązowe przebarwienia na zębach. Często dochodzi do nich również pod wpływem spożywanych napojów, np. kawy, czerwonego wina, herbaty oraz wysoko słodzonych napojów gazowanych (np. cola, oranżada). Przebarwienia mogą być również spowodowane zbyt częstym spożywaniem sosów pomidorowych, curry, sosu sojowego, słodyczami oraz niektórymi owocami i warzywami (np. wiśnie, jagody, buraki).

Choroby powodujące przebarwienia zębów

Przebarwienia na zębach mogą być również związane z poważnymi zaburzenia hormonalnymi oraz występowaniem niektórych chorób. Należą do nich m.in.:

  • Problemy z tarczycą – w przypadku jej niedoczynności pojawiają się przebarwienia o mlecznobiałym zabarwieniu. Z kolei u osób z nadczynnością mają one delikatnie niebiesko–biały kolor;
  • Porfiria – czyli zaburzenia hemoglobiny we krwi, które powodują powstawanie plam o czerwono-szarym odcieniu;
  • Hiperbilirubinemia – czyli nadmiar bilirubiny we krwi, który prowadzi do pojawiania się odbarwień w delikatnie zielonym odcieniu;
  • Fluoroza – wywołana zbyt dużą zawartością fluoru w organizmie prowadzi do powstawania białych i lekko brunatnych plamek.

Leki powodujące powstawanie przebarwień

Powstawanie przebarwień na zębach może być również skutkiem przyjmowania leków, które w swoim składzie zawierają substancje takie jak: cetylopirydyna, chlorheksydyna, listeryna i sanguinaryna. Ich długotrwałe przyjmowanie może wywoływać czarne przebarwienia na zębach. Jaśniejsze przebarwienia mogą być spowodowane przyjmowaniem antybiotyki (np. zawierające stosowaną na trądzik tetracyklinę) oraz leki przeciwzapalne, na bazie ibuprofenu, nurofenu oraz salicylanów.

Przebarwienia na zębach u dzieci

Przebarwienia powstają nie tylko na zębach stałych – mogą dotyczyć one również zębów mlecznych. Białe plamy na zębach u dzieci pojawiają się głównie na skutek niedoborów oraz nadmiaru substancji mineralnych w organizmie. Te z kolei wywołane są niewłaściwą dietą lub jakością produktów mlecznych, które dziecko spożywa do 7 r.ż.

Co na przebarwienia zębów?

Najłatwiej jest się pozbyć przebarwień, które zostały wywołane przyczynami zewnętrznymi. W wielu przypadkach wystarczy jedynie wyeliminować lub ograniczyć szkodliwych dla szkliwa substancji. W poprawie koloru uzębienia pomoże także rzucenie palenia oraz utrzymanie higieny jamy ustnej na wysokim poziomie. Dla wzmocnienia efektu warto również sięgnąć po produkty na przebarwienia, np. pasty wybielające. Jeżeli jednak zmiany w kolorze są bardzo widoczne, warto skorzystać z pomocy stomatologa. W przypadku przebarwień powstających na tle czynników wewnętrznych należy zaprzestać stosowania szkodzących zębom leków. Powstałe pod ich wpływem plamki są niestety znacznie trudniejsze do usunięcia – jest to możliwe jedynie z pomocą dentysty. Nie należy się jednak martwić na zapas – z reguły nie są to drogie zabiegi.

Jak rozjaśnić przebarwienia na zębach?

Na rynku nie brakuje preparatów, które umożliwiają szybkie wybielanie zębów – i to bez konieczności wizyty u dentysty. Przebarwienia spowodowane jedzeniem można rozjaśnić za pomocą preparatów, które przywrócą zębom ich biały odcień – np. pasta na przebarwienia lub pasta wybielająca. Na rynku dostępne są także inne produkty takie jak paski wybielające. Wielu stomatologów odradza jednak ich stosowanie. Zawarte w nich aktywne substancje mogą prowadzić do utraty szkliwa zębnego, co osłabi zęby. Bardzo ważnym elementem, który rozjaśni kolor szkliwa, jest technika szczotkowania zębów oraz szczoteczka. Nie bez powodu stomatolodzy rekomendują używanie szczoteczek sonicznych. Poleca się zwłaszcza stosowanie specjalnych główek wybielających, które przywrócą zębom ich naturalny odcień. W porównaniu do zwykłych szczoteczek są one w stanie usunąć nawet o 100% więcej przebarwień! Wypolerowana nimi powierzchnia zęba staje się również bardziej odporna na powstawanie przebarwień. Odradza się natomiast stosowania domowych metod czyszczenia zębów sokiem z cytryny, oleje kokosowym, czy soda oczyszczoną. Są to metody mało skuteczne, a na rezultaty ich działa można czekać w nieskończoność.

Jak usunąć przebarwienia na zębach?

Odbarwienia powstałe na skutek czynników zewnętrznych można zminimalizować poprzez wyeliminowanie z diety substancji szkodliwych dla szkliwa. Niestety nie wszystkie przebarwienia da się usunąć na własną rękę. Im bardziej są one jednak widoczne, tym niestety będzie to jednak trudniejsze. Kiedy pasty wybielające do zębów zawodzą, warto rozważyć wybielanie zębów u dentysty. Plamek i przebarwień można się także pozbyć abrazyjnie za pomocą zabiegów takich jak:

  • Scaling zębów – czyli usuwanie kamienia przy użyciu ultradźwięków;
  • Piaskowanie zębów – polega na usuwaniu nagromadzonego osadu za pomocą strumienia krzemionki.

Jeżeli po ich wykonaniu przebarwienia są dalej widoczne, zaleca się skorzystanie z zabiegów chemiczne, np.:

  • Wybielanie zębów – preparatami typu Nite–White oraz Opalescence, które za pomocą nakładek są umieszczane w jamie ustnej pacjenta na kilka godzin;
  • Zabiegi, w trakcie których stosuje się nadtlenek karbamidu o wysokim stężeniach. Zawarte w nich wolne rodniki niszczą przebarwienia i sprawiają, że zęby stają się śnieżnobiałe.

Jak usunąć przebarwienia na zębach po papierosach?

Odbarwienia szkliwa najczęściej występują pod wpływem wyrobów tytoniowych. Początkowo przybierają one żółty kolor, lecz z czasem stają się bardziej widoczne. Walkę z przebarwieniami po papierosach należy zacząć od wizyty u stomatologa – w celu usunięcia kamienia. Dopiero później należy podjąć dalszego leczenia. Warto jednak zaznaczyć, że nawet najdroższe zabiegi stomatologiczne nie wskórają zbyt wiele, jeżeli całkowicie nie zrezygnuje się z palenia papierosów. Wybielone zęby z czasem na nowo zaczną pokrywać się żółtym osadem. Dlatego przed podjęciem leczenia warto rozważyć rzucenie palenia. W utrzymaniu śnieżnobiałego uśmiechu pomoże także „biała dieta”. Opiera się ona na ograniczeniu spożywania produktów barwiących zęby.

usuwanie przebarwień na zębach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *