Jak na co dzień dbać o piękny uśmiech?

Wiele osób traktuje piękny uśmiech jako niezwykle istotny element wywarcia dobrego pierwszego wrażenia. Jednak problemy takie jak próchnica nie są rzadkością, a do stomatologa (Wrocław) umawia się dopiero wtedy, kiedy to konieczne. Jest to poważny błąd. Przestrzegając poniższych zasad dbania o higienę jamy ustnej, masz szansę cieszyć się zdrowymi zębami przez wiele lat.

Dokładne mycie zębów

Absolutną podstawą opieki nad zdrowym uzębieniem jest ich mycie. Porządne szczotkowanie zalecane jest co najmniej dwa razy dziennie – po obudzeniu i przed zaśnięciem. Po wieczornym myciu należy kategorycznie powstrzymać od spożywania jakiegokolwiek jedzenia, a także słodkich lub barwiących zęby napojów. Najlepiej ograniczyć się wyłącznie do wody. Chociaż dwukrotne wyszczotkowanie zębów powinno wystarczyć, w miarę możliwości warto robić to po każdym większym posiłku. Zawsze trzeba upewnić się, że wszystkie zęby są dokładnie oczyszczone z wszelkich resztek jedzenia, aby podczas snu nie miały możliwości rozkładania się.

Używanie odpowiedniego sprzętu do higieny jamy ustnej

Niezwykle ważne jest także zakupienie szczoteczki, irygatora oraz nici dentystycznej. Co więcej, powinny być one dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Zbyt twarde włosie może powodować podrażnienie dziąseł, a nawet ich krwawienie. W zależności od preferencji można używać szczoteczki tradycyjnej lub elektronicznej. Ten drugi rodzaj posiada coraz więcej przydatnych funkcji takich jak np. odmierzanie czasu, które sugeruje zmianę obszaru czyszczenia lub moment zakończenia procesu szczotkowania.

Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym – stomatolog Wrocław

Należy także pamiętać o systematycznym pojawianiu się w gabinecie stomatologicznym. Stomatolog (Wrocław) jest w stanie wykryć liczne nieprawidłowości i uszczerbki w uzębieniu jeszcze na wczesnym etapie ich rozwoju. Dzięki temu ma możliwość zareagowania w porę i zlecenia odpowiedniego leczenia. Dentysta powinien również stanowić źródło wiedzy na temat codziennej higieny jamy ustnej. Doradzi Ci, jaką szczoteczkę powinieneś zakupić, zademonstruje prawidłową metodę nitkowania zębów, a także poleci najlepszą pastę dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.

Regularne spotkania ze stomatologiem uchronią Cię przed próchnicą, a przede wszystkim jej konsekwencjami tj. leczeniem kanałowym lub koniecznością wyrwania zęba. Wizyty u specjalisty najlepiej powtarzać dwa razy do roku, zakładając, że wszystkie zęby są zdrowe. Oczywiście w przypadku występowania jakichkolwiek chorób, należy robić to zdecydowanie częściej – według zaleceń lekarza.

Ograniczenie słodkich produktów w diecie

W codziennej opiece nad pięknym uśmiechem kluczowy jest jadłospis. Nikt nie oczekuje, że na zawsze zrezygnujesz ze wszystkich rodzajów łakoci. Jednak bardzo istotna jest rozwaga i nieopieranie swojej diety wyłącznie na słodkich przekąskach oraz napojach. Okazjonalne zjedzenie ciasta czy napicie się słodzonego drinka nie zaszkodzi Twoim zębom, o ile będziesz pamiętać o wszystkich powyższych zasadach – szczególnie tej dotyczącej dokładnego szczotkowania. Dla własnego zdrowia postaraj się limitować ilość spożywanych batonów, lodów i innych wyrobów z dużą zawartością cukru. Wszystko zgodnie z rozsądkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *