Rodzaje znieczulenia używane w stomatologii
Leczenie zębów w przekonaniu większości osób, nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Wizyta u dentysty wcale nie musi oznaczać, jednak poczucia dyskomfortu i bólu. W obecnych czasach specjaliści stosują bowiem skuteczne znieczulenia, które uśmierzają ból. Gwarantują poczucie spokoju zarówno dla pacjenta, jak i dentysty. Jakie są rodzaje znieczulenia najczęściej używane w stomatologii?
- Dobry stomatolog, czyli jaki?
- Jak działa znieczulenie przyjmowane u lekarza dentysty?
- Leczenie stomatologiczne- rodzaje znieczulenia
- Czy znieczulenie jest bezpieczne?
- Gabinety stomatologiczne- z jakich usług warto korzystać
Dobry stomatolog, czyli jaki?
Wybór lekarza specjalisty w wielu przypadkach bywa naprawdę trudny. Część osób decyduje się na zapisanie do stomatologa, który przyjmuje najbliżej. Inni biorą pod uwagę przede wszystkim czas oczekiwania na wizytę. Jeszcze inni chodzą po prostu do tego samego lekarza od lat. Wszystkie te praktyki nie są do końca dobre dla naszego zdrowia. Choroby przyzębia stanowią bowiem bardzo poważny problem w społeczeństwie. Gabinet stomatologiczny, który wybieramy przede wszystkim, powinien zatrudniać doświadczonych pracowników. To właśnie kwestia praktyki jest kluczowa, jeśli chodzi o zdrowie. Leczenie zębów często przebiega w sposób skomplikowany i czasochłonny. Wykwalifikowany stomatolog to osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie, empatyczne podejście do pacjenta i sprawny, nowoczesny sprzęt. Tylko on zapewni nam pełną diagnostykę, odpowiedni plan leczenia oraz fachową pomoc. Jeżeli czujesz, że masz problem z zębami, nie czekaj dłużej i umów wizytę w sprawdzonym gabinecie!
Jak działa znieczulenie przyjmowane u lekarza dentysty?
Znieczulenie zębów polega na czasowym zatrzymaniu tzw. kanału sodowego, który odpowiada za przekaz informacji o bólu do mózgu. Znajduje się on w kanałach nerwowych, które mają bezpośredni wpływ na odczuwanie przez nas cierpienia. Czas trwania takiego stanu wynosi około dwóch godzin, jednak uzależniony jest przede wszystkim od organizmu pacjenta. Znieczulenie miejscowe podaje się w sytuacjach, kiedy stomatolog musi przeprowadzić poważniejszy zabieg, taki jak leczenie kanałowe, czy usuwanie zębów. Dzięki niemu pacjent nie odczuwa bólu, może spokojnie i bez nerwów przetrwać całą wizytę. Dla stomatologa znieczulenie jest istotne, ponieważ zmniejsza ilość śliny w jamie ustnej pacjenta. Sprawia, że cały proces leczenia przebiega spokojniej i bezpieczniej.
Leczenie stomatologiczne- rodzaje znieczulenia
- Znieczulenie nasiękowe– jest podstawowym rodzajem znieczulenia, sprawia, że pacjent nie czuje bólu, chociaż jest w pełni świadomy tego co dzieje się w jego otoczeniu. Polega na wstrzyknięciu w błonę śluzową, w pobliżu korzenia leczonego zęba środka znieczulającego. Dzięki niemu osoba leczona ma zablokowane, tylko te nerwy, które odpowiadają za pracę konkretnego obszaru.
- Znieczulenie przewodowe– to mocniejszy rodzaj znieczulenia. Zwykle stosowany jest w przypadku zabiegów, wymagających pracy na większych obszarach jamy ustnej. Chirurg stomatologiczny aplikuje je w okolicę pnia nerwów. Sprawia, że pacjent nie tylko nie odczuwa bólu, ale również ciepła, zimna i dotyku. Zazwyczaj czas tego działania wynosi około czterech godzin.
- Znieczulenie powierzchniowe– jest zabiegiem, który nie wymaga użycia igły. Polega na rozprowadzeniu po znieczulanej powierzchni żelu lub aerozolu, które mają działanie uśmierzające. Najczęściej stosowane jest u dzieci oraz osób, które boją się zastrzyków.
- Znieczulenie śródwięzadłowe– zwykle wykorzystywane w leczeniu zębów u dzieci. W tym przypadku stomatolog aplikuje substancję znieczulającą do ozębnej. Do tej czynności wykorzystuje się specjalne strzykawki ciśnieniowe, których zadaniem jest dotarcie do powierzchni w bezpieczny i szybki sposób.
Czy znieczulenie jest bezpieczne?
Proces znieczulania części ciała jest bardzo powszechny, nie tylko w stomatologii, ale również w innych dziedzinach lekarskich. W związku z tym jest to bezpieczny i przebadany proces. Oczywiście w niektórych przypadkach zdarzają się skutki uboczne, jednak występują one niezwykle rzadko. Znieczulenie przeprowadza się głównie dla komfortu pacjenta. Dzięki niemu stomatolog swobodnie może przeprowadzić niemal każdy zabieg. Pozytywne doświadczenia wyniesione z gabinetu dentystycznego sprawiają, że pacjenci chętniej tam wracają i regularnie dbają o swoje uzębienie.
Gabinety stomatologiczne- z jakich usług warto korzystać?
Najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia zębów jest po prostu utrzymanie odpowiedniej higieny i codzienne dbanie o nie. Co w sytuacjach, kiedy to nie wystarcza? Najlepiej jest oczywiście udać się do sprawdzonego gabinetu stomatologicznego. Okresowe badanie zębów jest bowiem niezbędne do zachowania pełnego zdrowia organizmu. Warto wybierać miejsca, które oferują usługi z zakresu wielu dziedzin stomatologii. Są to na przykład wybielanie zębów, piaskowanie, czy lakowanie bruzd.
Ważne jest również zaplecze sprzętowe. Nowoczesne urządzenia sprawiają, że każdy zabieg przebiega spokojniej i bezpieczniej. Wykwalifikowana oraz uprzejma kadra, zapewniająca indywidualne podejście do każdego pacjenta również stanowi bardzo istotny element każdego gabinetu dentystycznego. Wizyta u dentysty dla znacznej części społeczeństwa nie kojarzy się już tylko z nieprzyjemnym obowiązkiem i bólem. Dzieje się tak głównie dzięki znieczuleniom, które pozwalają na łagodne przeprowadzenie każdego zabiegu.
Materiał powstał przy współpracy z lekarzem stomatologiem Ewą Pawlak